JAK SI VÍCE UŽÍVAT S MIMINKEM

Víte, že nemám ráda samozvané odborníky ani chytrálky, kteří vydávají příručky o všem, co zrovna zažívají, a vydávají své právě prožité zkušenosti za všeobecně platné pravdy. Nejsem absolventka lékařské fakulty, takže veškeré informace, o které se s vámi chci v dnešním článku podělit, prosím berte pouze jako sdílení mé zkušenosti. Aneb co zrovna nám na našeho syna fungovalo (připouštím, že u ostatních potomku, které máme v plánu mít, to může být úplně jinak…), a my díky tomu měli doma nejenom pohodu, ale i chuť si užívat.

BUĎTE V POHODĚ

Když jsem párkrát neukočírovala svůj nespoutaný temperament a můj drahý muž měl na danou situaci zrovna zcela odlišný pohled, ve vteřině se stal z našeho vysmátého chlapečka satan, který řval, řval a řval… Chápu ho, taky bych v tu chvíli řvala, ale nebyl prostor, neb jsem se starala o něj. Děti jsou jako zrcadla, ukazují nám naše nálady a pocity, i když se nám to zrovna vůbec nehodí. Staré ohrané, že každé miminko je jiné, stejně jako jeho rodiče, zkrátka platí. Respektujte především svoje pocity a potřeby, protože čím víc budete v klidu, tím víc klidu a pohody bude doma.

VYŘEŠTE ZAŽÍVÁNÍ

V příručkách se píše, že malinká miminka většinu dne prospí, což je pravda, ale nesmí je trápit střevní obtíže. Osobně nejsem zastáncem kojení za každou cenu, o čemž jsem tu už psala. Pokud víte, že nemáte vůli držet jídelníček a vynechat potraviny, které vašemu miminku způsobí nepříjemné obtíže, kvůli kterým propláče dny i noci, je podle mě lepší nekojit. Stejně tak pokud máte nejrůznější potravinové alergie (což je můj případ), proberte vaši anamnézu (včetně té rodinné) s lékařem, a na základě toho se rozhodněte, jaké mléko budete potomkovi podávat. 

KOLIKA

Věřím, že budete patřit mezi ty šťastné, které nepotká. Mám vyzkoušené, že se může objevit i navzdory tomu nejvíce hypoalergennímu mléku a dát zabrat. Nejsem úzkostná citlivka, ale pokud se vám celý den svíjí miminko v křečích, tak opravdu večer nemáte chuť si užívat a vytahovat ze šuplíku sexy prádlo a erotické hračky. Proto nedám dopustit na vaničkování.

VANIČKOVÁNÍ

Nám neskutečně fungovalo jak už na zmíněné koliky, tak i celkově na zabavení miminka. A můžu říct, že ze všeho, co jsme malému koupili, ať už se to týká hraček nebo výbavičky, rozhodně nejlépe investované peníze byly právě do lekcí vaničkování. Lektorka přijela k nám domů a ukázala nám během několika večerů nejrůznější cviky. Jednak díky nim malý odmala naprosto zbožňuje vodu, ale hlavně kdykoliv se objeví jakékoliv zažívací obtíže (což se nám pak s příkrmy začalo opět objevovat), na nic nečekáme, jdeme do vany a necelou půl hodinku cvičíme. Opravdu máme vyzkoušeno, že do 2 hodin po vykoupání je vše, co ho trápilo, venku, a jako bonus navíc nám náš chlapeček krásně spinká.

Takže kdykoliv si chceme užít stejně, jako když jsme byli bezdětní, bez ohledu na to, jestli jsme doma, nebo někde na hotelu, vezmeme malého do vany/bazénu a zacvičíme si tyto cviky. Jak už je větší, tak si i zahrajeme s nejrůznějšími zvířátky, a máme tak jistotu, že o něm docela dlouhou dobu nevíme a máme čas pro sebe.

BABYOGA

Kroužků pro malá miminka moc není, což je velká škoda. Je fajn mít pravidelnou aktivitu, která mimčo zabaví a zároveň rozvíjí jeho hrubou i jemnou motoriku. Líbilo se mi, že to není jenom o cvičení dětí, nebo dětí a maminek, ale učili jsme si i masáže, které mají na uvolnění a spánek dětiček opravdu blahodárný vliv. Babyogu jsem do dnešního seznamu zahrnula, protože vše, co se naučíte, můžete dělat s mimčem i doma/nebo kdekoliv zrovna budete – takže mu nejenom můžete pomoct třeba od bolení bříška, ale také mu díky cvikům pomůžete se správným vývojem. Odměnou vám bude spokojené miminko, které si po cvičení zaspí, a vy budete mít po jeho cvičení čas pro sebe… 

HLÍDÁNÍ

O tom už jsem na blogu psala – pokud máte hlídací babičky, dědečky nebo jiné příbuzné, kteří chtějí trávit čas s vaším potomkem, tak je noste na rukou a děkujte jim… Každý z nás má právo na odpočinek a čas pro sebe. A pokud nemáte někoho, kdo vám pomůže, tak se vám může stát, že zabřednete do stereotypu „Teď s ním budu já a teď zase ty“, což partnerskému vztahu neprospívá. 

Jelikož my hlídání spíš nemáme, a právě tomuhle podle nás nezdravému nastavení ve vztahu jsme se chtěli vyhnout, docela dlouhou dobu jsme vybírali paní na hlídání, která s malým bude třeba jezdit v kočárku okolo hotelu, zatímco my budeme mít alespoň chvilku pro sebe.

 


SHOP MY LOOK