O NEKOJENÍ

Krásný den všem. Je mi jasné, že dnešním příspěvkem tak trošku šlápnu, jak se říká, do vosího hnízda, což rozhodně není mým cílem. Kojení a spoustu jiných témat okolo mateřství je při probírání nejen na sociálních sítích lehce kontroverzní.

Důvodů, proč jsem se já osobně rozhodla nekojit, je víc. Považuju je za osobní, takže nebudu zacházet do přílišných detailů. Tento krok jsem zvažovala ještě před otěhotněním, konzultovala jsem ho se svým mužem, pročítala nespočet článků i jsem absolvovala několik odborných konzultací. Dnešním postem rozhodně nechci vyvolat žádnou diskuzi, ale chci se s vámi podělit čistě o své zkušenosti, jak to probíhalo, když jsem se rozhodla zastavit laktaci, protože vím, že některé z vás to zajímalo.

Rozhodně souhlasím s tím, že kojení je pro dítě jeden z nejlepších způsobů výživy. Na druhou stranu je to obecně platné a nemyslím si, že to platí vždy a ve všech případech. Pokud víte, že z jakéhokoliv důvodu kojit nemůžete/nechcete, nebo by vám kojení přinášelo více problémů než užitku, tak si myslím, že je lepší sáhnout po náhradní kojenecké výživě hned ze začátku. Spokojená máma= spokojené mimi.

Pro mě osobně je svoboda a možnost volby jednou z největších hodnot, a proto si myslím, že tohle rozhodnutí je opravdu pouze na každé ženě. Přijde mi proto opravdu smutné, že spousta žen se za své pocity stydí a raději tvrdí, že neměly mléko a podobně. Víte, že se s vámi snažím sdílet své soukromí tak, jak je (ačkoliv odkrývám jen jeho malou část), a tak jsem se chtěla podobným lžím vyhnout. Už před otěhotněním jsem velmi zvažovala, zda budu kojit, a během těhotenství jsem se rozhodla po zvážení všech pro a proti, že náš syn bude od začátku na umělém mléku.

A JAK TO PROBÍHÁ ?

To bylo asi to, co většinu z vás zajímalo. Pokud skutečně víte, že kojení ani zkoušet nechcete, je dobré si vybrat porodnici, kde s tímto přístupem nebudou mít problém. Setkala jsem se s názory, že v porodnicích, kde podporují přirozené porody, je větší tlak na kojení, podporu laktace a tak dále. Možná tomu tak někde je, každopádně já jsem (ač jsem původně měla rodit jinde) rodila v porodnici mimo Prahu, která podporuje co nejpřirozenější typ porodu, a s mým přáním, zastavit laktaci neměli žádný problém.

Důležité je to zmínit v porodním přáním a zopakovat to při nástupu do porodnice. Pokud se rozhodnete nekojit, asi nejsnazší pro vaše tělo je laktaci zastavit co nejdříve. To znamená, že ihned po porodu dostanete jeden prášek a po několika hodinách dalších, čímž se mléko přestane tvořit.

Po narození syna za mnou přišla lékařka s tím, že má povinnost se mě zeptat, proč jsem se takto rozhodla, a informovat mě, že kojení je pro dítě ta nejlepší výživa. Rozhodně jsem to nebrala jako nějaký útok na mne, byla formální a věcná, přišlo mi, že přišla splnit svou povinnost. Jen mi její dotaz, jestli jsem skutečně rozhodnutá přišel trošku opožděný, neb už jsem dávno prášek na zastavení laktace měla v sobě, protože mi ho podali skutečně chvíli po zašití, ještě během bondingu a ona přišla do pokoje asi až tři hodiny po narození našeho syna.

REAKCE

Za celou dobu hospitalizace na novorozeneckém oddělení jsem se nesetkala s jedinou špatnou reakcí ze strany personálu. V porodnici, kde jsem měla původně rodit, jsem byla domluvená, že si dovezu svoje mléko, protože to tam měli tak nastavené. V téhle porodnici mi mléko sestřičky pro syna podávaly hotové, takže jsem piksly s mlékem měla v kufru nachystané zbytečně. Nicméně ještě předtím, než došlo k prvnímu krmení, se mnou paní primářka přišla probrat, jaký typ hypoalergenního mléka vzhledem k mým zdravotním omezením malému budeme dávat. Což bylo skvělé. Poté jsem si chodila každé tři hodiny zaťukat na sesternu, kde mi podalz již ohřátou lahvičku s náhradní kojeneckou výživou.

Jak už jsem zmiňovala během celého pobytu v porodnici, jsem nezaznamenala žádnou negativní reakci nebo komentář na moje rozhodnutí. Nenapadlo by mě to zmiňovat, protože jsem profesionální přístup očekávala, ale vím, že některé z vás se na to ptaly.

Co se týká reakcí okolí – v prvé řadě já ani můj muž nejsme z těch, kteří se chovají tak, aby jejich chování vyhovovalo druhým. Děláme to nejlepší pro nás a samozřejmě i pro našeho syna s cílem nikomu neubližovat, ale nevidíme jediný důvod, proč by toto naše rozhodnutí měl kdokoliv řešit, nebo komentovat. A skutečně možná právě proto, že jsem si to takto nastavila, jsem se nesetkala s jedinou špatnou reakcí. Je tedy pravda, že ještě před otěhotněním jsem s blízkými mluvila o tom, že si nejsem jistá, zda kojit budu. S těmi nejbližšími jsem sdílela i důvody, proč kojit nechci. Možná právě proto to nikoho nepřekvapilo.

Byť nekojím, tak krom toho, že jsem zvolila zařízení podporující přirozené porody, tak se synem docházíme na nejrůznější aktivity, které bych mohla nazvat kroužky pro „bio matky“. A je pravda, že z nich jsem tam jediná, kdo synovi podává lahvičku. Ostatní účastníci byli hlavně v počátcích plně kojeni, ale ani tam jsem se nesetkala s žádným negativním komentářem.

MÝTY

Možná ještě na závěr dodám, že to, že nebudete kojit, vám rozhodně nezajistí, že se vašemu děťátku vyhnou nepříjemné koliky. A to i v případě, že budete tak jako my podávat hypoalergenní mléko. Také vám to nezaručí, že váš drobeček bude spát celou noc. Našemu synovi bude osm měsíců a od čtvrtého měsíce mu dávám příkrmy a doteď nám celou noc nespí. Takže pokud vaší motivací k podávání umělého mléka jsou tyto všeobecně rozšířené mýty, které se tvrdí, tak vám je bohužel potvrdit nemůžu.

JE NEKOJENÍ NEPOHODLNÉ?

Tím, že nemám zkušenosti s kojením, tak vám nedokážu odpovědět. Za mě příprava mléka není žádný velký problém. Nakoupíte si několik velikostí termosek, velkých na doma, menších na cesty a úplně nejmenších do kabelky nebo do kočárku, které udrží stejnou teplotu vody až po dobu 24 hodin. Nosíte s sebou vždycky připravenou dávku mléka, kterou smícháte s převařenou kojeneckou vodou. Převařit každé ráno kojeneckou vodu však nevnímám jako velkou zátěž. Samozřejmě je důležité dbát na sterilitu, takže je třeba lahvičky vyvářet nebo sterilizovat po každém použití. Pokud počítáte s tím, že vašeho potomka nebudete kojit, se toto dá vyřešit zakoupením nejrůznějších sterilizačních přístrojů, které využijete i na dudlíky, pokud je budete používat. V případě cestování či pobytu mimo domov lahvičky můžete klasicky vyvařit ve vodě, jen je třeba dbát na to, hrnec, ve kterém budete vyvářet, byl čistý. Ostatní moje tipy, na věci, které se mi při podávání umělého mléka osvědčily najdete  pod článkem.

Rozhodně nepatřím mezi propagátorky nekojení, čistě s vámi sdílím své zkušenosti. U mě se jednalo o vyřešení mých zdravotních obtíží i mého odporu ke kojení. Za největší výhodu považuji především to, že například v noci může vašemu miminku podat lahvičku třeba partner. To v případě, že se miminko budí hodně často, určitě oceníte. Pro mě velkou výhodou bylo také to, že jsme mohli s malým jezdit a cestovat kamkoliv, protože bych rozhodně nepatřila mezi ženy, které by byly schopné kojit kdekoliv. Naopak by mi to bylo velmi nepříjemné.

Spousta žen za jednu hlavních výhod kojení považuje to, že miminko během kojení hezky usne. To musím říct, že mám s malým úplně stejnou zkušenost. Často nám usínal při pití, byť umělého mléka podávaného z lahvičky.

KOJENÍ A SEX

Ani v tomhle případě srovnání nemám, takže teorii, že ženy, které kojí mají nižší zájem o sex nemohu potvrdit ani vyloučit. Tvrdí se to, protože hormon prolaktin zvyšuje – pocit únavy a udržuje u ženy trvalý zájem o potomka.

I když asi patřím mezi náruživější jedince, tahle teorie rozhodně neměla vliv na moje rozhodnutí kojit nebo nekojit.

Našeho rozhodnutí určitě nelitujeme, a i u dalších potomků jsem rozhodnutá pro úplně stejné řešení, tedy nechat si zastavit laktaci ihned v porodnici. Rozhodně jsem vás nechtěla dnešním článkem inspirovat, spíš jsem vám chtěla popsat, jak konkrétně to v porodnici probíhá. Pokud někdo z vás čeká miminko a zajímá vás, v které jsem porodnici jsem měla rodit a v které jsem rodila, tak mi klidně napište soukromou zprávu, ráda se s vámi podělím i o víc detailů.

Jestli zastavení laktace zvažujete doporučuji si pořídit i tak vložky do podprsenky, protože i přes zastavení laktace, zhruba první dva týdny docházelo k výtoku z bradavky prsu.


SHOP MY LOOK