ŠESTINEDĚLÍ

Sdílení tipů pro pohodové šestinedělí je poměrně ožehavé téma, jelikož s každou ženou zamává poporodní turbulentní koktejl hormonů jinak (taky jsem si nemyslela, že to bude taková jízda, a BYLA !, dojímalo mě totiž naprosto všechno).

Sharing tips about puerperium is a bit of sensitive topic because every women is influenced by the postnatal emotional cocktail of hormones differently (I didn’t think that it would be such a ride but IT WAS! Everything was moving for me).

Pokud jste o šestinedělí slyšeli nebo četli, ať už v článcích nebo příspěvcích na sociálních sítích, všemožné odstrašující hrůzy, tak vás chci uklidnit, že to tak rozhodně být nemusí. Bohužel v Čechách má většina lidí takovou rozkošnou vlastnost, že když jim něco nevyhovuje a není to úplně podle jejich představ, tak o tom rádi často, dlouze a pochopitelně do detailů mluví. Když je naopak něco příjemné a perfektní, vlastně to přejdeme jako takovou samozřejmost, o které netřeba více hovořit…

If you heard or read about puerperium all the worst possible things online in some articles or on social media, I’d like to inform you that it doesn’t have to be that bad. Unfortunately, people in Czech Republic have the lovely quality to complain in great details about something when it doesn’t go as they planned. And when things are perfect, and everything is going well they take it as i fit was granted and there was no need to talk about it more….

Právě proto, že se jedná o veskrze individuální prožitky a pocity, budu s vámi sdílet pouze praktické tipy a zkušenosti, díky kterým se mi povedlo dostat do původní, téměř před předporodní formy (a tím myslím ve všech oblastech) ještě během šestinedělí.

I’m going to share with you only useful tips and tricks that helped me to get almost back to my prenatal form (and I mean it in all areas) during puerperium since it’s all mostly individual experiences and feelings.

ZAŘIĎTE SE PODLE SEBE

Všude se dočtete, že máte být v klidu, odpočívat atd. Upřímně, pokud by mě někdo chtěl zabít, nebo minimálně zhoršit můj stav, tak by mu stačilo mě donutit nic nedělat, nebo muset sledovat seriály v televizi. Oboje z duše nesnáším.

Každý tohle máme jinak, proto také nemám univerzální nevyžádané rady. Zařiďte se podle sebe, dělejte vše, co vás těší a na co se cítíte. Díky tomu se budete cítit mnohem lépe. Od příchodu z porodnice k nám chodily návštěvy, chodili jsme na procházky. Po cca 2-3 dnech doma jsme začali fungovat jako před malým, tedy co se týká denního režimu a činností atd… To, že „funguji normálně“, ačkoliv s pomocí léků na bolest, mi psychicky pomohlo mnohem víc než ležet, odpočívat a nechat se obskakovat… Když jsem tři týdny po porodu přišla do fitka, věděla jsem, že už bude dobře. Spíš než o cvičení se jednalo o protažení spojené se společenskou návštěvu, pozdravit známé, ukázat malého, ale i tak jsem měla pocit, že je vše skoro při starém…

 

DO IT AS YOU WISH

You can read everywhere that you should stay calm and rest but honestly if someone wanted to kill me or at least worsen my condition it would be enough if they forced me into not doing anything or into watching tv series. I detest both activities.

It’s different for everyone so I don’t have general tips. Organize and do everything as you wish and what makes you happy and you feel like doing it. You will feel way better just thanks to that. Since we came back from the maternity hospital, we went on walks with our closest friends and family. We got back to our routine of our daily schedule and activities after 2-3 days after the childbirth. The fact that I can do everything like before even though I was on painkillers helped me physically a lot more than if I were just laying, resting, and being taken care of… I knew that everything will be only better when I came back to gym after three weeks. It was more about stretching connected with social call, greeting my friends, and showing the baby than about working out but I felt like everything was almost same as before…

 

TLUMENÍ BOLESTI

Moje zkušenost je taková, že hojení bolí mnohem víc než samotný porod. Nechci strašit, ale všude se dozvíte, co máte koupit miminku, jakou blbost si máte zabalit do porodnice. Ale nejlepší rada, kterou jsem dostala, bylo koupit si Diclofenac čípky proti bolesti. Asi na každém oddělení šestinedělí řeší potřeby maminek jinak. Každopádně já jsem byla vděčná, že se nemusím dožadovat tlumících léků, zobala jsem Paraleny z vlastních zásob a po příchodu domů jsem díky dvěma čípkům denně zvládala péči o malého i domácnost mnohem lépe.

Tak trošku mám pocit, že do porodu se vše točí okolo maminky. A po porodu, který je pro tělo extrémně náročný, se na rodičku zapomíná, vše se točí pouze a okolo děťátka. Rozhodně nechci péči o novorozence podceňovat nebo zanedbávat, ale pro mě bylo důležité věnovat každý den i chvilku sobě.

PAIN RELIEF

My experience is that the healing process is worse than the labour. I don’t want to scare anyone, but you can find everywhere what to buy for the baby and what to pack to the maternity hospital but the best advice I got was to buy Diclofenac suppositories for pain relief. I believe that it’s different at every department of puerperium, but I was grateful that I don’t have to ask for painkillers the whole time and I could take Paralen that I packed with me. I was able to manage taking care of the baby and whole household when I came back only thanks to the Diclofenac suppositories which I took twice a day.

VITAMÍNY, ČAJE

Nejrůznější vitamínové suplementy jsem užívala před těhotenstvím i v době očekávání. Proto pro mě bylo naprosto samozřejmé si ještě před porodem objednat vitamíny a čaje, které mi pomůžou s návratem do poporodní formy. Možná to budete mít jinak, ale před porodem jsem měla rozhodně víc času vybírat a objednávat. Všechny doplňky stravy, zejména odvodňovací tablety, jsem si vzala s sebou do porodnice.

VITAMINS, TEAS

I have been taking different vitamins supplements before and while I was pregnant. It was natural for me to order many different vitamins and teas before the childbirth so I can jump back in my habits and prenatal forma asap. It may differ in your case, but I had more time to choose and order it before than after. I took all the supplements to the maternity hospital as well.

DUBOVÁ KŮRA

Pokud se nevyhnete nástřihu (což byl bohužel můj případ), doporučuji si ještě z porodnice objednat nebo nechat koupit dubovou kůru (stejně se cestě do lékárny nevyhnete, budete potřebovat 60% líh na ošetření pupíku miminka). Ačkoliv se nejedná o nic záživného, na co budete rády vzpomínat, sedací koupel v odvaru z dubové kůry opravdu funguje. Pokud chcete pomoct hojení, stojí za to si 1x až 2x denně sednou do škopíčku, jak by řekly naše babičky…

OAK’S BARK

If you can’t avoid episiotomy (which was my case as well), I recommend ordering oak’s bark before returning home (you won’t avoid visiting pharmacy eshops or stores because you will need 60% alcohol for nursing the baby’s belly button). Even though it’s not something amusing or memorable but bath in the oak’s bar infusion twice a day really works. If you want to shorten the process of healing, it’s worth it to sit once or twice a day in the tub as our grandmas would say…

PÉČE O TĚLO A PLEŤ

Těhotenství je pro ženské tělo záhul, bez ohledu na to, kolik kilogramů celkem přiberete. Dá zabrat kůži na těle i pokožce v obličeji, péče o vaše tělo by proto neměla skončit s porodem. Osobně si myslím, že všechny ženy by si po porodu zasloužily pobyt v lázních, ale to se s péčí o miminko skloubit moc nedá… Každopádně i tak můžete dopřát svému tělu výživu, kterou si právem zaslouží, byť ne na profesionální úrovni. Pokud se vaše tělo rozhodne vyplavovat vše, co v něm být nemá, nejenom spodkem, doporučuji tuto masku od The Ordinary. Před porodem jsem si dávala pleťové masky 1x až 2x týdně, střídala jsem je podle aktuálních potřeb pleti. Po porodu jsem potřebovala plet čistit a čistit…

A taky maskovat spánkový deficit. Masku na oči pro intenzivní hydrataci pleti Clarins Hydra-Essentiel jsem si oblíbila před dvěma lety, kdy vystřídala v mojí koupelně dosavadní stálici, masku na oční okolí Sisley Eye Contour Mask (o čemž jsem vám tu už psala).

Masku která redukuje otoky a tmavé kruhy, oceníte, ať už si užíváte nespoutaných vášnivých nocí, nebo skáčete okolo miminka. Stejně tak funguje Hydrators & Oils Caffein 5 % od The Ordinary – sérum, které pomáhá redukovat vaky a tmavé kruhy pod očima a navíc se krásně vsakuje.

Oba produkty fungují skvěle. Pokud dlouhodobě vstáváte mezi čtvrtou a pátou ranní a zároveň nechodíte spát se slepicemi (což není můj případ – bohužel), nakonec se stejně bavíme spíše o zmírnění než vyřešení kruhů pod očima. Co si budeme, pytle pod očima jsou zkrátka never ending story...

SKIN CARE AND BODY CARE

Pregnancy is a blast for our body no matter how many weight you gain. It affects your skin on your body and face as well so your care of your body shouldn’t stop after the labour. I honestly believe that every woman should get a spa retreat after the labour but it’s not possible to make it work when you must take care of the baby… You can still provide your body great nourishing care even though it’s not on a profi level. If your body decide to get rid of everything redundant through skin as well, I’d recommend The Ordinary face mask. I used to apply face masks once or twice a week before the labour and I changed them according to the needs of my skin. And I needed to clean and clean the skin after the childbirth…

Another thing I needed was to mask my sleep deprivation. I fancied the eye mask for extra hydration called Clarins Hydra-Essentiel for the past two years after it replaced my all-time favourite Sisley Eye Contour Mask (which I already wrote about).

You will appreciate a mask which helps to reduce puffiness and under eye bags if you are into wild long nights or you have a baby. This same job provides Hydrators & Oils Caffein 5% from The Ordinary. It’s a serum that helps to reduce the puffiness and under eye bags and gets into the skin nicely.

Both of these products work great. If you wake up around 4-5 AM and don’t go to bed after the sun sets like me, it won’t probably work like a solution but something that makes it less visible. Let’s be honest, under eye bags are never ending story…

CVIČENÍ

Na cvičení v šestinedělí najdete spoustu názorů, ať už řad laické veřejnosti, nebo od lékařů. Cvičila jsem celé těhotenství, ve fitku jsem byla na tréninku i den před porodem, takže 6 týdnů nic nedělat mi přišlo nemyslitelné. První týden jsem se pouze protahovala, ulevovala krční a bederní páteři. Po prvním týdnu jsem zařadila cviky na posílení pánevního dna. Po návštěvě a kontrole u fyzioterapeutky jsem od 3 týdne docházela 2x týdně na lehké tréninky do fitka. Zatímco malý oddechoval, ať už na již zmiňovaných trénincích nebo při cvičení doma, postupně jsem na intenzitě cviků přidávala. A po každém cvičení se cítila lépe a lépe.

WORKING OUT

There is plenty of different opinions on working out during puerperium. I was working out the whole pregnancy and I even went to a gym session a day before my labour so the idea of not doing anything for 6 weeks was unimaginable for me. I was trying to stretch and relieve the lumbar and cervical vertebra for the first week. I included exercises for strengthening the pelvic floor after the first week. I started going to gym twice a week after three weeks and after appointment with my physiotherapist. I was adding intensity to my trainings at home or at gym while the baby was sleeping. And I felt better and better after each training.

PRÁDLO

Asi, je zbytečné, pro Vás, co čtete můj blog delší dobu zmiňovat, jak moc ráda mám krásné krajkové prádlo. Preferuji především tanga, o kterých si v šestinedělí můžete také nechat zdát (poporodní vložky do nich opravdu nedáte. : -) To, že musíte nosit klasické kalhotky a nejspíš (pokud kojíte) k tomu uzpůsobené podprsenky, neznamená že musí být ohavné, bavlněné atd. Výběr prádla v téhle oblasti, není příliš ohromující, ale pár hezkých kousků se najít dá.

LINGERIE

I don’t think that I must explain how much I love pretty lingerie for the ones who read this blog for some time now. I prefer to wear thongs most of the times, but you can forget about them during puerperium (you can’t the postpartum pads in them). But the fact that you must wear classical panties and bras made for nursing doesn’t mean that they have to be cotton or ugly. The range is not that wide, but you can surely find a few pretty pieces.

PÁNEVNÍ DNO

Jelikož jsem cvičila po celou dobu těhotenství, doufala jsem, že se mi veškeré potíže tohoto typu vyhnou. Nechci vás děsit, rozhodně se to netýká každé ženy, ale já jsem si Černého Petra, jak se říká, zrovna v tomhle vytáhla… Trenažér na posílení svalů pánevního dna Perifit Kegel Exerciser jsem opravdu ocenila. Už brzy se proto s Vámi podělím o plnohodnotnou recenzi.

THE PELVIC FLOOR

I kind of hoped that all the difficulties with pelvic floor wouldn’t be in my case since I was working out the whole pregnancy, but I pulled out The Black Peter. So, I really appreciated the trainer of pelvic floor Perifit Kegel Execiser. I’ll share complete review with you soon.

 


SHOP MY LOOK