BUSINESS CLASS

Business class versus economy a jak se řeší doprava na zahraniční meetingy, zaznělo po tom, co jsem minule uveřejnila několik fotek z letu ve first class minimálně 8×. Jedná se však o téma, které si podle mě zasluhuje spíš článek než krátkou odpověď v instastories (krátce to sepsat neumím), tak tady je ;) Na úvod bych ráda zmínila, že je třeba si uvědomit toto: můj blog = sepisování mých zážitků a poznatků, které fungovaly mně a které jsem si sama nastavila. Věřím, že jsou slečny, které třeba cestují výhradně business nebo first class, jiné, které létají pouze v economy, protože si nedokážou vyjednat nic lepšího. Určitě se najdou i společnice, sugarbabies pro které někdo poslal private jet... Zkrátka jaké si to uděláš, takové to máš. Dnes vám tedy popíšu, jak jsem cestovala a cestuji já...

Zpočátku, když jsem začínala jako společnice, neměla jsem zkušenosti a nevěděla, jak co chodí, jsem neřešila letecké společnosti, natož nějaké třídy. O svém ne moc úspěšném druhém zahraničním meetingu až na druhý konec světa, do Austrálie, jsem zde už psala... Byla to cenná zkušenost, která mě poučila v tom, že si chci o cestování, a především o komfortu během něj, rozhodovat sama... Při evropských letech pro mě není priorita třída, ale letecká společnost. Pokud do destinace létají jakékoliv jiné aerolinky než ty nízkonákladové (mám na mysli společnosti typu Smartwings, EasyJet atd.), preferuju vždy ty klasické. Nejedná se mi o snack nebo drink během letu, ale především o možnost řešení v případě, že by můj let byl zrušen, zpožděn atd. A to nemluvím o ztracených nebo poškozených zavazadlech. Klasické aerolinky mají samozřejmě mnohem lepší plnění v případě opravy nebo poskytnutí náhrady za váš zničený či zpožděný kufr. Měla jsem štěstí, že vzhledem k počtu letů, které jsem za život absolvovala, se mi kufr ztratil většinou při cestě zpátky. Dorazil o pár dnů později, ale vždy dorazil. Při poslední cestě do Las Vegas, letěla jsem tehdy v premium economy s KLM přes Amsterodam, kufr nepřiletěl. Z nějakých nepochopitelných důvodů mu trvalo další čtyři dny, než se dostal za mnou na hotel. Nadšená jsem z toho tenkrát samozřejmě nebyla. Velmi mile mě však překvapil přístup KLM. Uhradili mi veškeré účty za všechno, co jsem si musela během čtyř dnů bez zavazadla nakoupit. Bez jakýchkoliv dotazů proplatili asi 26 000 Kč (jednalo se o účtenky za kosmetiku, oblečení, takže jsem měla USA shopping for free).

Řešení takové situace je zkrátka vždy mnohem snadnější se společností, která má vysoké plnění a patří do některé z aliancí (Star Alliance, SkyTeam). Samozřejmě pokud je mi zakoupena lepší letenka i po Evropě, určitě neodmítnu ;) V případě evropských letů se jedná především o lepší jídlo a pití, mnohdy máte stejné sedadlo jako cestující v economy za vámi, pouze s tím rozdílem, že se jedná o první řady, kde místo prostředního sedadla je volné místo. Samozřejmě záleží na letecké společnosti. Například Swiss mají na letech do Ženevy nebo Curychu perfektní business class. Za mnohem důležitější a zásadnější však považuji výběr letecké třídy při delších cestách. Po dvanáctihodinovém letu s přestupem, což znamená, že jste na cestě nějakých 16–17 hodin, nikdo nemůže čekat, že z letadla vyjdete jako princezna, která bude mít energie na rozdávání. Jsou muži, kteří to chápali a sami mi vždy nabídli možnost pohodlnějšího cestování, pak jsou ale i pánové, které to nenapadne nebo to neřeší, dokud se neozvete.

Proto kdykoliv řeším cestování do vzdálenější destinace, předem dotyčného upozorňuji, že bych ráda měla zarezervované lepší místo. A co to znamená? Jasně, pokud je možnost, chci business class. Sklopím si sedadlo do lehu, přikryju se teplou dekou (žádný tenký hadřík jako v economy), vychutnám si výbornou večeři a drink, podívám se na film (někdy můžete surfovat i po internetu) a odpočatá se probudím v cílové destinaci. Musím říct, že nejlepší business, který jsem kdy v životě zažila, byl při cestě do Kapského Města od South African Airlines. Neuvěřitelný gastronomický zážitek (nechápu, jak mohou takové jídlo připravit na palubě letadla), vinný lístek asi netřeba zmiňovat, taktéž naprosto perfektní. Podobně veškeré lety, které jsem absolvovala v business class, ať již s Austrian Airlines, které jsem měla možnost vyzkoušet při cestě do Šanghaje přes Vídeň, Singapure Airlines z Dubaje do Singapuru či s Turkish Airlines z Istanbulu do Kuala Lumpur, nebo přímý let v business class do New Yorku s Delta Airlines, což byl jeden z mých prvních insta postů.

Ne vždy je však tato možnost, protože někdy jsou letenky již vyprodané a někdy je posledních pár míst opravdu velmi drahých (záleží na tom, jak dlouho dopředu se schůzka domlouvá a kdy se letenky kupují). Skvělou alternativou, pokud daná letecká společnost nabízí, je premium economy (mám vyzkoušené u Swiss, KLM, Air Canada, Lufthansa). Jedná se o mezitřídu, a to doslova a do písmene. V letadle se nachází mezi business class a economy. Jedná se o sektor, kde máte větší prostor pro nohy, ale sedačku si nemůžete sklopit do plného lehu, ale do mezipolohy, ve které se dá velmi příjemně spát. Menu, jež nabízejí, neodpovídá nejlepší třídě, ale je mnohem lepší než v economy. Myslím, že pro představu lépe poslouží fotky ;)

Několikrát se mi stalo, že jsem dostala nabídku navštívit zemi, kam jsem se chtěla podívat, s klientem, kterého jsem měla ráda, byl mi sympatický, ale let byl bohužel vyprodaný, takže místa byla pouze v economy. V takové situaci jsem si nechala zakoupit alespoň nouzové východy či sedadla za příplatek, což jsou místa, která i v ekonomické třídě mají alespoň o trošku víc prostoru na nohy. Nebo jsem přiletěla o den dříve, abych se po náročném letu vyspala na letištním hotelu, a druhý den jsme se s dotyčným potkali, případně jsem to zkrátka přečkala, jen jsem klienta upozornila, že nebudu fresh "as usual"...

Několikrát se mi během cesty v business třídě stalo, že před odletem nebo po příletu se někdo, kdo seděl úplně jinde v letadle, chtěl v businessu vyfotit. Obvykle jsou sektory dobře oddělené, ale párkrát jsem zažila situaci, že letuška musela dotyčnou či dotyčného doslova odhánět... Instagram, FB apod. jsou zkrátka lákadla, kde se každý touží prezentovat v lepším světle.… Zkuste si schválně rozkliknout nabídku některé letecké společnosti. Je opravdu obrovský rozdíl mezi cenou letu v economy a v business class.

Například již zmiňovaný let z Frankfurtu do Cancúnu stojí v economy v rozmezí 650–900 eur, business class začíná od 2300 do 4000 eur, pokud daný den je možné letět first class, tak začínáte na 5000 eurech, při včasné rezervaci, protože čím více se blíží datum odletu, tím je let obsazenější, a tudíž dražší.

Muži, kteří letenky obvykle objednávají, cestují velmi často, mají nalétaných mnoho mil či disponují jinými benefity od leteckých společností, proto jsou schopni upgradovat sebe nebo mě do vyšší letecké třídy za lepších podmínek :-)

 

Lucka ♥

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na titulní fotce:  punčochy ze sexshopu, boty Guess 

 


SHOP MY LOOK