AUTUMN INSPIRATION

S klesající venkovní teplotou sahám samozřejmě po teplejších kouscích v šatníku. Inklinuji k barvám, na které v průběhu teplých letních dnů vůbec nemám pomyšlení. To se týká nejenom oblečení a doplňků, ale i spodního prádla. Ať už se jedná o prádlo na denní nošení či to svůdné určené primárně na hezké chvilky, preferuji s přicházejícím podzimem vínové, hnědé, samozřejmě i černé kraječky.

With the falling temperature outside, I choose warmer pieces from my closet. I incline to colors that I donť have on my mind during warm summer days. This applies not only to clothing and accessories but also to lingerie. Whether it's pieces for daily wear or seductive lingerie, designed primarily for nice moments, I prefer burgundy, brown, and of course black lace with the coming autumn. 

Top podzimním kouskem je podle mě body Casmir Mirella – nádherně propracovaný kousek, který díky rafinovanému střihu lichotí postavě a krásně zdůrazní ženskou siluetu. Body mám doma už delší dobu, vždy je v těchto chladných dnech ráda vytáhnu, v kombinaci s černými samodržícími punčochami vypadá naprosto úchvatně.

In my opinion the top autumn piece is Mirella teddy from the Cashmir brand - a beautifully elaborate piece, which thanks to its refined cut, flatters the figure and beautifully emphasizes the female silhouette. I've had these items at home for a long time and I always like to pull them out on these cold days and in combination with black self-holding stockings they look absolutely stunning.

Deštivé podzimní dny se nejlépe tráví v posteli, takže jsem neodolala a z kolekce Mirella, ve které najdete jak sadu klasického prádla s otevřenou podprsenkou, tak i noční košilku, jsem si objednala ještě tento rozkošný komplet. Kombinace hnědočerné není moc často k vidění, o to víc se mi líbí. Myslím, že zrzkám či černovláskám bude slušet ještě mnohem více.

Dalším mým podzimním oblíbencem je set od značky Koton lingerie, které nepochází z aktuální kolekce, ale na webu najdete vždy podobné kousky. Pořídila jsem si ho při některé z cest do Istanbulu, jako spoustu jiných kousků a jsem s nimi velmi spokojená.

Rainy autumn days are best spent in bed, so I couldn't resist, and from the Mirella collection, I also ordered this other adorable set. The combination of brown and black is not seen very often in lingerie and so I like it all the more. I think it will look even better on redheads or brunettes. In the Mirella collection, you will find various models, a set of classic lingerie with an open bra, as well as an adorable slip dress.

Another of my autumn favorites is an interesting set from the Koton lingerie brand, which does not come from the current collection, but you will always find similar pieces on the eshop. I bought it on one of my trips to Istanbul, like a lot of other pieces, and I'm very happy with them. The Koton brand has stores only in Turkey, so you won't meet many people in similar pieces.

Všechny tyhle krajkové kousky jsou překrásné, a i když možná rozproudí krev u vašeho protějšku, až vás v nich uvidí, tak vás moc nezahřejí. V chladných podzimních dnech ráda nosím body, díky kterým mám o vrstvu oblečení více a zároveň se stále cítím dobře. Pokud i vy patříte do skupiny, která byla nucená celé dětství nosit ohavné bavlněné cosi nazývané košilkou, věřte mi, že na hlášku „Lucie, kde máš košilku!“ mám alergii už zhruba od 8 let. Věty o prochladlých vaječníkách atd. asi taky nemusím zmiňovat, že?

All these lace underwear pieces are beautiful, and even though they may turn your boyfriend on when he sees you in them, they won't warm you up too much. On cold autumn days, I like to wear a body, thanks to which I have a layer of clothes more. And at the same time, I still feel good. If you also belong to a group that was forced to wear a disgusting cotton thing called a slip all your childhood, believe me, I have been allergic to the message "Lucie, where is your slip!" Since I was about 8 years old. I probably don't have to mention the sentences about ovary inflammation, etc., do I? 

Takže pochopitelně košilky, byť by byly sebehezčí, v mém šatníku moc prostoru nemají. O to víc jsem si oblíbila body, které jsou navíc pro nás s postavou ve tvaru přesýpacích hodin ideálním řešením. Nikde nic nevylézá či nevkusně nekouká = značka ideál :). Krásná body v nejrůznějších střizích i barvách má letos v nabídce Zara, tak jukněte. Podle mne v nich rozhodně neuděláte ostudu, ani když se budete muset někde neplánovaně svléknout...

So, of course, the slip, even if they were pretty, don't have much space in my wardrobe. I like the body all the more, which is also an ideal solution for us with an hourglass-shaped figure. Nothing sticks out anywhere or looks tasteless, just what you want. Zara has beautiful items in various cuts and colors this season, so come on have a look. In my opinion, you will definitely not be ashamed of them, even if you have to undress somewhere unplanned ...  

 

 

 


SHOP MY LOOK