STÁLÍ KLIENTI

Říká se, že krize je příležitost pro změnu, pro růst. Osobně nejrůznější motivační citáty miluji, ale na druhou stranu chápu, že když máte zrovna špatné období, tak tohle je asi to poslední, co chcete slyšet, že...

Vzhledem k tomu, kolik emailů jsem od loňského jara dostala od slečen, co mají nebo by chtěly mít podobné zážitky, rozhodla jsem se, že po dlouhé době opět zabrousím do tohohle tématu. I když pro mě osobně se jedná o již uzavřenou kapitolu. Dlouhotrvající omezení způsobená globální pandemií se promítla asi do života nás všech, i když u každého malinko jinak. A možná proto spoustu slečen, které se dostaly do finančních potíží nebo přišly o práci napadlo, že by mohly nabízet svůj čas a tělo výměnou za odměnu v obálce. Je to asi celkem logická úvaha, protože o téhle oblasti se hodně často mluví jako o rychlých a snadných penězích.

Nechci se tu pouštět do komplikovaného srovnávání a hodnocení, ale narovinu zase tak snadné a rychlé to rozhodně není. Takže pokud vám kdokoliv nabízí nebo někde inzeruje až pohádkově znějící možnost setkání, určitě bych byla obezřetná a vše si důkladně prověřila. Sama jsem kdysi na podobné inzeráty reagovala, takže vím, proč o tom píšu. Většinou se z nich vyklubalo něco naprosto jiného, než bylo původně inzerováno.

Pokud chcete vyřešit jednorázově nepříznivou situaci, řekněme potřebujete finanční injekci, asi bych se pokusila spíš poohlédnout po milenci, který bude ochotný váš čas ohodnotit i finančně. Protože pokud nemáte plány se schůzkám věnovat dlouhodobě, je podle mě zbytečné publikovat někde své fotografie a věnovat čas, peníze i energii do hledání.

Fungovat jako úspěšná a vyhledávaná společnice je běh na trošku delší čas, i když záleží na štěstí, kontaktech i povaze každé slečny. Ale krom proaktivního přístupu z Vaší strany, počítejte i se vstupními náklady. Jejich výše závisí samozřejmě na tom, co přesně chcete dělat a jaká máte očekávání.

VLASTNÍ WEB

Nejdražší na rozjezd, a to se nebavím o péči o sebe, šatníku atd., vás čekají v případě, že si chcete pořídit svůj vlastní web. Kdysi jsem tuhle možnost také chvilku zvažovala, ale samostatná webová stránka, byť hezky vytvořená s kvalitním textem a smyslnou foto prezentaci, vám moc potenciálních klientů nepřivede. Zpočátku určitě bude nutné obrátit se na IT, kteří vám pomohou se zvýrazněním, s tím že vaše stránka bude na různých vyhledávačích viditelná, ideálně na těch nejvyšších pozicích, což není úplně tak snadné a ani levné. Pokud budete chtít mít dostatek seriózních nabídek určitě bude dobré zainvestovat do reklam na nejrůznějších webech, které jsou k tomu určené. Jak už jsem říkala, já jsem o téhle možnosti přemýšlela, cca dva roky předtím, než jsem skončila. Vyhodnotila jsem, že nejenom investovaná energie, ale především vstupní náklady na rozjezd kvalitního webu by neměly tehdy v mém případě smysl, když jsem věděla, že po skončení školy stejně skončím.

PRÁCE POD AGENTUROU

Další variantou mnohem levnější, ke které vám krom příjemného vystupování, odpovídajícího vzhledu, a alespoň průměrné angličtiny postačí profesionální fotografie, je varianta pracovat pod agenturou, odevzdávat provize z každé schůzky a nechávat si všechno domlouvat. Samozřejmě i já jsem si tuhle formu spolupráce, která je mimochodem České republice nelegální, vyzkoušela. Trošku víc o tom píšu v knížce, každý jsme jiný, každému vyhovuje něco jiného, ale já jsem se prostě v pozici někoho, kdo stále čeká na smsku a nemá možnost o ničem rozhodovat, necítila vůbec dobře.

INZERCE NA PORTÁU PRO NEZÁVISLÉ SPOLEČNIČE

Další možností, která není úplně známá, ale já jsem si ji oblíbila, je inzerce na některé ze zahraničních stránek, která sdružuje nezávislé společnice. Pochopitelně i v tomhle případě se to neobejde bez vstupních nákladů, které jsou ale výrazně nižší než kdybyste měly svůj web. Obvykle platíte poplatek za inzerci a nafocení do katalogu. Na oplátku dostáváte nabídky na schůzky. Jak jich využijete, komu odpovíte, závisí na Vašich preferencích, rychlosti reakcí, na tom, co nabízíte a co naopak.

Tenhle model mi nejvíc vyhovoval, ale samozřejmě i když ráda za dobrou službu zaplatím, tak asi každý jsme rád, když nemusíme platit zbytečně nebo když ušetříme.

Klíčem k úspěchu a finanční nezávislosti, a především nezávislosti na nějakém poskytovateli (inzertním webu nebo agentuře) jsou stálý klienti. Což je vlastně hromadná odpověď na všechny emaily, které mi od loňského jara došly.

I v tomhle oboru to funguje jako v každém jiném podnikání. Pro zjednodušení uvedu třeba příklad manikérky. Pokud by každá klientka přišla na úpravu nehtů pouze jednou a nikdy by se jí nikdo nevrátil, znamenalo by to, že si neustále bude muset platit inzerci a hledat si nové zákazníky. Což znamená jediné. Bude jí to stát čas navíc, který bude věnovat vytváření inzerce a textu reklam, případně za to někomu bude platit, čímž se jí budou snižovat celkové příjmy.

Samozřejmě ne z každého muže, se kterým se nezávazně setkáte se může stát dlouhodobý klient. Nicméně pokud se v podobné oblasti pohybujete delší dobu a nemáte žádné “stáláky”, je to trošku zvláštní. A možná by stálo za to zamyslet se nad tím, proč to vůbec děláte a jestli třeba něco nemůžete ve vašem přístupu zlepšit.

Pokud se s někým znáte a potkáváte se pravidelně, je mnohem snazší se s ním domlouvat na dalším setkání. Už víte, jak reaguje, jestli je to člověk, který je spolehlivý nebo naopak často mění termíny schůzek atd... Znáte jeho požadavky a nároky, což je podle mě největší výhoda. Navíc obvykle i ten privátní čas je s každou další schůzkou mnohem lepší.

I když nezávazné schůzky, jak název napovídá, nic nezaručují, neslibují, a asi by bylo velmi naivní od nich cokoliv serióznějšího očekávat, pořád - pokud se s někým vídáte dlouhodobě a pravidelně, obvykle vám ten člověk není lhostejný. Rád Vám pomůže, potěší vás třeba hezkým dárkem navíc, nebo vám vyjde vstříc, když budete potřebovat něco domluveného změnit.

Proto jsem v minulém článku “Co se dá dělat v téhle době“ psala, že kdo má stále klienty, nejspíš alespoň nějaké schůzky má... Ani stálí klienti nejsou zárukou jistých setkání, proto jsem neustále střídavě inzerovala, abych si v uvozovkách doplňovala portfolio. Protože vždy jsem se po čase s nějakým gentlemanem z nejrůznějších důvodů vídat přestala. Ale to už by bylo spíš téma na článek “nevýhody stálých klientů“.


SHOP MY LOOK