KRUHY POD OČIMA

Není to poprvé v životě, kdy si při pohledu do zrcadla připadám tak trochu jako panda. Kruhy pod očima jsem řešila už v minulosti, když jsem leckdy nestíhala spát tak, jak bylo třeba, anebo mi například nešlo usnout vlivem časových posunů. Aktuálně temné prohlubně v očním okolí nemají prapůvod v prohýřených nocích, ale v brzkém vstávání našeho sviště. Ať už řešíte podobný problém z jakéhokoliv důvodu – věřím tedy, že z toho příjemnějšího a do rána si užíváte – podělím se s vámi o několik tipů, které jsem za poslední roky nasbírala. 

Mimochodem, pokud máte pocit, že spánkový deficit se vás netýká, a přesto vás neestetické tmavé moury pod očima sužují, jejich příčinou může být například nezdravý životní styl, stres. Velký vliv má také hormonální nerovnováha. Vhodné je se také porozhlédnou ve vašem okolí, protože kruhy pod očima mohou být i částečně dědičné. A samozřejmě velký vliv na to, jak vypadá nejen celá vaše pokožka, ale také oční okolí, mají také nejrůznější onemocnění. 

Ať už je příčinou vašich potíží cokoliv, myslím, že se shodneme na tom, že se jedná o viditelný estetický problém, který je nejenom nevzhledný, ale také nepůsobí dobře. Ať už se totiž chystáte na rande, důležité jednání nebo třeba na pracovní pohovor, kruhy pod očima mohou jinak skvělý celkový dojem značně poškodit, protože budete působit unaveně a leckdo si za tím může domyslet cokoliv víc.

Vždycky mi vadilo nejen to, že působím nevyspale a unaveně, ale také fakt, že si nemohu líčit oči tak, jak bych na danou příležitost chtěla – musím mít neustále na paměti, že je třeba tento problém upozaďovat a zakrývat. Několik let je promě líčení spodních řad de facto tabu, protože vrhá stín do inkriminované partie. Víte, že jsem zastáncem hesla, když se chce, všechno jde, a tak jsem za poslední roky vyzkoušela neuvěřitelné množství masek, očních sér, krémů pod oči, kterými jsem se snažila nejenom vzhled očního okolí vylepšit, ale také vyzmizíkovat všechny nepěkné následky. 

Hned v úvodu vás zklamu – doposud jsem neobjevila přípravek, který by byl skutečně multifunkční a fungoval by jako už zmiňovaný zmizík a všechno nehezké by během chvilky zmizelo. Ze všech vyzkoušených produktů jsem vybrala (za mě) ty nejúčinnější, a z těch jsem si vytvořila osvědčenou kombinaci. Pokud vás trápí podobné obtíže, věřím, že v dnešním třeba postu najdete řešení. Jak už jsem zmiňovala v úvodu, určitě je fajn se zamyslet nad tím, co vaše kruhy pod očima způsobuje. U sebe jsem si opravdu jistá, že se nejedná o žádné onemocnění, hormonální terapii, ani v rodině nemáme nikoho, kdo by na kruhy pod očima trpěl. Kruhy pod očima jsou u mě vždy důsledkem spánkového deficitu. Netrpím tolik na opuchlá víčka, jako spíš na tmavé prohlubně – to jen pro lepší popsání toho, jakou péči a jaké produkty hledám a volím.

Přípravky obsahující kofein jsou velmi často doporučovány. Za mě je určitě objevem loňského roku oční sérum Caffeine Solution 5% + EGCG od značky The Ordinary. Jedná se de facto o kofeinový roztok, který obsahuje vysoké množství kofeinu a látku, která se nachází v zeleném čaji. To znamená, že snižuje nejenom otoky (což úplně vyzkoušené nemám), ale také tmavé kruhy kolem očí, a zároveň má efekt rozjasnění a oživení pokožky kolem očí. 

 

Sérum je výrobcem doporučováno používat ráno i večer, já před spánkem sahám po výživnější péči. Používám ho tak jen ráno, výsledek však vidím po každém použití. Aktuální mám doma třetí balení (vzhledem k počtu potomků, které plánujeme, se obávám, že to bude takové moje must have v průběhu dalších let).

Víte, že s vámi mnohem raději sdílím pozitivní zkušenosti. Nicméně obrovským zklamáním pro mě bohužel byl Advanced Night Eye Concentrate od Estée Lauder. Jednalo se o hydratační oční krém proti vráskám a tmavým kruhům, který pochází ze stejné řady jako Advanced Night sérum, o kterém víte, že ho miluji a používám ho každé ráno už několik let. Od tohoto produkty jsem si už před zakoupením hodně slibovala. Bohužel musím říct, že se nedělo vůbec nic.

Další produkt, na který nedám dopustit a doporučuji vám ho od doby, co píšu blog, což už několik let bude, je krém od Clarins, Super Restorative Total Eye Concentrate. Jedná se o krém proti vráskám, který slibuje, že budete mít mnohem mladší pohled. Vyzkoušela jsem opravdu hodně očních krémů a právě tento, byť je určený pro zralou pleť, mi přijde nejlepší. Hezky se vsákne a krásně pleť projasní, a především pomáhá zesvětlovat tmavé kruhy pod očima. 

Vyzkoušela jsem spousty přípravků od různých značek, především tedy z high end kosmetiky, a tento mi přišel, že dokáže nejlépe eliminovat kruhy pod očima, stíny, otoky, a právě i nevzhledné prohlubně. Po nanesení mám pocit, že oční okolí je svěží, odolnější, a tím, že trpím na hlubší kruhy, tak i hladší.

Většina výrobců doporučuje jejich péči používat ráno i večer. Mně se osvědčilo ráno používat jiná zkrášlovadla než ve večerních hodinách. Právě díky kombinaci ranní a noční péče jsem nevypadala – ať jsem si do rána užívala, nebo podávala mléko – nikdy až tak unaveně (jak jsem se leckdy cítila), což považuji za velkou výhodu.

Na vyčištěnou pleť moc ráda používám Clinique All About Eyes. Vybrat si můžete mezi variantou Rich a klasickým krémem. Vyzkoušené mám oba, oba mám také doma, nanáším je podle stavu pleti a podle ročního období. V zimě mám pocit, že pokožka potřebuje větší výživu a lépe vstřebá hutnější krém. V létě naopak ráda sahám po odlehčenější variantě. Pokud víte, že preferujete lehčí, spíše gelové krémy, pak asi doporučuju klasické All About Eyes, ne verzi Rich. 

Tento krém stejně jako ostatní slibuje redukci kruhů a váčků pod očima. Zároveň má pomáhat i při tvorbě kolagenu. Když jsem ho používala přes den, tak jsem úplně neviděla rozdíl, takže slibovanou redukci kruhů pod očima nepotvrdím, ale přijde mi, že opravdu podporuje tvorbu kolagenu. Oční okolí hezky zpevňuje a vyživuje. Proto ho několikrát v týdnu moc ráda používám na noc.

Nedávno jsem v jednom YouTube blogu – omlouvám se, ale vzhledem k tomu, že aktuálně poslouchám vše na půl ucha, vám nejsem schopná dát odkaz – slyšela tip na vitamín E. A protože neustále objednáváme pro malého něco z lékárny, k jednomu nákupu jsem přihodila čistý vitamín E ve formě krému.

Vitamín E obsahující panthenol má zjemňovat a zvláčňovat pleť a dodávat hydrataci, vláčnost a hebkost. A jak bylo doporučováno ve videu, oblíbila jsem si ho používat jako masku, s tím rozdílem, že momentálně nemám kapacitu si ji po určitém čase sundat. Takže v tenké vrstvě ho na noc nanáším na oční okolí a ráno mám pocit, že jsou prohlubně menší a pleť je vyživená – zkrátka se mi zdá, že to působí, jako bych spala možná i o dvě hodiny víc. Vybrat si můžete buď koncentraci 2% vitamínu E, nebo 5%. Záleží na vás, které složení je vám příjemnější. Přiznám se, že při používání jsem neviděla rozdíl, ale zakoupila jsem si obě varianty. Vzhledem k neskutečně nízké cenně rozhodně doporučuji tento tip vyzkoušet.

Moje téměř každodenní záchrana, na kterou mám čas díky tomu, že náš syn vstává opravdu hodně brzo, jsou nejrůznější oční masky a pláténkové masky. Moji nejoblíbenější z blogu určitě znáte – jedná se o masku od Clarins, která oční okolí zklidní a osvěží. Nanáší se na deset minut a používala jsem ji už v dobách, kdy jsem řešila následky vášnivých randíček, a vždycky mi pomohla se vykřesat z nejhoršího.

Kdysi dávno jsem vám na blogu doporučovala masku od Sisley, Eye Contour Mask, kterou jsem měla dlouhou dobu v opravdu velké oblibě. Myslím, že jsem vypotřebovala tři nebo čtyři balení. Z nějakého důvodu mi ale po čase přestala vyhovovat. Nevím, jestli výrobce změnil složení, nebo už moje pleť na ni byla tak navyklá, zkrátka už se kýžený efekt mladistvějšího a svěžejšího očního okolí nedostavil, a tak jsem ji přestala používat. Kdysi ale patřila mezi moje topky, takže pokud neznáte doporučuji třeba alespoň vzorek vyzkoušet a uvidíte jak vám sedne..

Nejrůznější pláténkové masky patří momentálně mezi takové moje ranní rituály. Když nepoužívám již zmiňovanou modrou masku od Clarins, tak mám moc ráda masku obsahující Ginkgo bilobu od značky Apivita. Krásně hydratuje a opravdu hezky redukuje tmavé kruhy. Nejrůznějších kolagenových plátének pod oči jsem vyzkoušela také  spoustu, ale kromě zmiňované Apivity si pořizuju pořád dokola kolagenovou masku na oční okolí proti otokům a tmavým kruhům od značky L’Biotika, která opravdu obstojně potlačuje unavený vzhled. Další můj oblíbenec, po kterém sahám, když nestíhám včas objednat z e-shopu již zmiňované produkty, je oranžová maska z drogerie od Garnier, která mi pomůže také k odpočatějšímu vzhledu. Pokud neřešíte opravdu velké kruhy jako já, tak možná za vyzkoušení v prvním kole bohatě stačí.

Jak jsem psala v úvodu článku, myslím si, že nejdůležitější je zjistit příčinu kruhů pod očima. Pokud zjistíte, kdy a proč se vám kruhy dělají, máte vyhráno. Můžete se pak vyhýbat situacím, které vám nedělají dobře, případně si hlídat pitný režim či životosprávu. Pokud zjistíte, že se jedná o spánkovou deprivaci, na kterou nepomůže nic jiného než víc spát, mám vyzkoušeno, že babské rady typu studených obkladů či vychlazených sáčků čaje moc nepomáhají.

Další variantou, kterou určitě nic nezkazíte, je zařadit do vašeho jídelníčku potraviny, které dělají vaší pleti dobře. Jedná se o vitamín C, již zmiňovaný vitamín E, vitamín K a kyselinu listovou. Pokud dlouhodobě zařadíte do jídelníčku více listové zeleniny, avokáda, ořechů či citrusových plodů, vaše pleť se vám určitě odvděčí a může to mít i příznivý efekt na problematické oční okolí.


SHOP MY LOOK