Život společnice Můj život

2 ROKY BLOGU

Jak se poslední měsíce táhly jako šneci vlivem koronavirové karantény, tak teď mám naopak pocit, že červen před chvilkou začal a už máme třetí den červenec, jak rychle mi poslední dny utekly. Takže jsem úplně opomněla druhé narozeniny blogu... Stane se, ale o výroční, tak trošku bilanční článek věnovaný blogování vás neochudím a pokusím se v rámci toho zodpovědět i některé dotazy.

Vím, že opakuji již zmíněné, ale rozhodně jsem neplánovala, že ještě po dvou letech budu pravidelně přidávat nové články, a ani mě nenapadlo, o jakých nejrůznějších tématech budu na blogu i na základě vašich reakcí a dotazů psát... Jsem vděčná za to, že mě čtete, píšete mi zprávy, některé z vás, se kterými jsem díky IG v kontaktu častěji, mám pocit, že už vlastně celkem dobře znám, i když jsme se nikdy neviděli. Nesluduji pravidelně čísla ani statuistiky návštěvnosti, ale poslední otevření stránku Google Analytics (dívala jsem se asi po půl roce teda) mi vyrazilo dech - 85 000 návštěv blogu !

Má cenu v dnešní přeblogované době začít blogovat?

Jak nedávno řekla jedna moje kamarádka, když jsme byly na večeři: „S těmi blogery se teď roztrhl pytel...“ Naštěstí se její poznámka netýkala mě, ale co vám budu povídat, malinko jsem se orosila. Ale ona mluvila o blogerech, YouTube a Instagramu obecně. Měla naprostou pravdu. Chuť sdílet svoje zážitky, ať už v psané formě, videu nebo ve fotografiích uložených na nejrůznějších sociálních sítích má dnes čím dál tím více lidí. A já se jim vůbec nedivím. I když mám blog poměrně krátce, ráda se občas vracím ke starším článkům nebo postům na IG, připomínám si, co jsem tehdy zažívala. Nesdílím s vámi úplně všechno. Přestože jsem otevřená ve sdílení zážitků a zkušeností, tak zachování soukromí a diskrétnosti, o kterých jsem tu již psala, je pro mě důležité... Ale věřím, že lidé, kteří sdílí většinu svých zážitků, ať už soukromé pouze pro rodinu a přátele, nebo veřejné, mají krásnou památku a úžasné chronologicky uchované vzpomínky, navíc ještě v online podobě. Lepší než fotokniha, která se většině lidí po návratu z dovolené nechce sestavovat a poté vyvolávat.

Pokud někdo máte ambice se prostřednictvím blogu, FB, Instagramu proslavit, myslím, že to bude docela náročné, protože konkurence je opravdu obrovská, a těžko říct, jestli je vůbec reálné zopakovat úspěch například Chiari  Ferragni a jejího blogu. Já podobné ambice vzhledem k tématům, o kterých píšu, nemám :). Články i posty tvořím, když chci, mám chuť a jsem ráda, že nad sebou nemám žádný pomyslný bič, „že musím každý den něco sdílet atd.“ To by to ztratilo minimálně tu tvůrčí lehkost, kreativitu a možnost si dělat, co chci a kdy chci a jak chci...

Pokud ale chcete nebo máte se svým blogem či třeba YouTube kanálem větší plány a toužíte po spoustě sledujících, tak si myslím, že by bylo dobré zaujmout úplně opačný přístup, vymyslet si koncept, plán, možná zajít na nějaké tematicky zaměřené školení či kurz.

Hlavně pokud máte chuť s něčím podobným začít, neodkládejte to a jděte do toho, bez ohledu na to, jak dlouho vás to bude bavit, kolik článků, videí, recenzí stvoříte, tak do toho jděte, protože litovat jednou budeme všichni pouze věcí, co jsme nevyzkoušeli. Možná skončíte po pár týdnech nebo se v tom naopak najdete, dokud ale nezačnete, tak to prostě nezjistíte. Minimálně však objevíte spoustu nových informací, možná poznáte nové inspirativní lidi, kteří vám ukáží zase jiný pohled na život, nebo se díky nim dostanete k novým možnostem, projektům atd. Už se nemůžu dočkat, až se vám pochlubím posledním zážitkem – návštěvou podniku Naughty Habour, které díku blogu máme. Navíc když začnete tvořit, tak v průběhu se budete neustále něco učit, zlepšovat se, dáte prostor svojí kreativní části a nejspíš si u toho skvěle odpočinete od každodenních povinností.

Díky blogu a vašim reakcím jsem objevila mnoho zajímavých profilů, skvělých receptů nebo jedno úžasné české vinařství. Zlepšila jsem svoji spolupráci se samospouští i prohloubila IT znalosti.

Po přečtení mých článku na blogu mě před rokem oslovila Hedvika Mojžíšová z nakladatelství Fortuna Libri a já jsem dostala možnost napsat knížku, která v březnu letošního roku vyšla. Což by mně předtím, i přes můj velmi kladný vztah k psaní vůbec nenapadlo. Navíc jsem se před pár dny od nakladatelky dozvěděla, že vzhledem k velkému zájmu, plánují dotisk. Asi Vám nemusím popisovat jak velkou radost mi tato zpráva udělala, samozřejmě mě moc těší všechny recenze, které mi po přečtení posíláte.

Kolik mě to bude stát a kolik mi to vydělá?

Záleží na tom, jak moc profesionálně budete chtít svoji tvorbu pojmout. Pokud vynecháme natáčení videí, tak psát či sdílet fotografie můžete začít hned a zadarmo – stačí si pouze založit účet. Určitě je dobré mít více kanálů než třeba pouze YouTube či pouze blog, sociální sítě se těší čím dál větší oblibě, umožnují vám sdílení a komunikaci zase v jiné podobě, na denní bázi atd. Pro blogování budete potřebovat doménu, hosting a šablonu webu. Jednoduché šablony, třeba přes Wix, jsou zadarmo, nemusíte mít ani žádné programátorské znalosti. Docela často se ptáte na můj blog. Není to žádná šablona, nakreslila jsem si ho v hlavě a pak svoje požadavky sdělila společnosti, která mi vytvořila web na míru. Takže v mém případě byly vstupní náklady vyšší, ale já na to pohlížela tak, že když jsem začínala hrát golf, tak jsem si také koupila bag, boty a spoustu dalších potřebných věcí. Ale se současnou grafickou podobou blogu nejsem spokojená, představuji si malinko jiné rozdělení témat, o nichž píšu, aby každý snadno našel na webu články z oblasti, která ho zajímá. Zkrátka není vždy snadné přeměnit myšlenky a nápady v realitu :).

Pokud zvolíte stejný přístup jako já, což je občasné blogování podle chuti a nálady, tak finanční odměnu nečekejte. Alespoň podle mých zkušeností nejdříve začnete dostávat nabídky na tzv. barterové spolupráce, což znamená, že dostane nabídku získat zboží či službu zdarma výměnou za recenzi. Když začnete podobné nabídky dostávat, je to taková první známka toho, že už váš blog začíná lidi zajímat. Asi záleží na tématu blogu nebo IG, já dostávám jednu dvě nabídky měsíčně. I když si velmi vážím toho, že mě někdo osloví, a mému egu to pochopitelně lichotí, tak si vybírám pečlivě, volím pouze produkty/výrobky, které bych si stejně pořídila. Už jsem o tom kdysi na blogu psala, nechci tady z toho mít reklamní stránku plnou výrobků, které propagují všichni ostatní (nejlépe ve stejný čas najednou :)).

Ze všech erotických pomůcek a prádla, které jsem díky blogu dostala, mám velkou radost. Vnímám je jako milou odměnu a poděkování za čas, který blogu věnuji. Jsem moc ráda, že díky velkorysé jarní soutěži ve spolupráci se sexshopem Růžový slon jsem mohla vylosovat hned několik šťastných, kteří obdrželi svůdné krajkové kousky.

Ale pokud vám jde primárně o to získávat dárečky a produkty k testování (i takové dotazy mi do emailu chodí), tak spíš místo psaní věnujte energii perfektním fotografiím či tvorbě zajímavých videí, která jsou neustále populárnější. Pokud budete chtít ze své tvorby vytvořit výdělečný nástroj, nejspíš tak trošku upíšete svoji duši, nebo spíš se stanete takovým Horstem Fuchsem, který každý den propaguje něco jiného :). Čímž vůbec nikoho nesoudím a nehodnotím, pokud Vás tahle forma prezentace bude bavit a naplňovat, tak proč ne …

Haters

Asi se mnou budete souhlasit, že píšu o tématech, která by leckdo označil za kontroverzní. Netajím se sexuální otevřeností, fetišem na spodní prádlo a chutí experimentovat, ale i stejně otevřeně jsem s vámi sdílela zážitky z doby, kdy jsem fungovala jako společnice. Když jsem s blogem začínala, počítala jsem s tím, že nejspíš negativní, útočné, možná i nechutné reakce na sebe nenechají dlouho čekat. Protože ze všech stran slyšíte, jak jsou dneska lidi zlí, vybíjí si vztek na sociálních sítích díky anonymním profilům a tak dále... K mému velkému překvapení se nic takového ale nekonalo. Tím neříkám, že všichni s mými názory, zážitky nebo pohledem na svět souhlasí. To vůbec ne. Ale oceňuju, že 99 % reakcí, i když bylo nesouhlasných, bylo napsáno slušně.

Pokud ale toužíte po popularitě, větší sledovanosti, chcete zaujmout a přilákat pozornost, tak nějaké aféry či útočný komentář není na škodu... Spousta lidí místo toho, aby řešila vlastní problémy, pracovala na sobě, tak radši poradí druhým, vymění si názory v anonymní diskuzi pod fotografií člověka, kterého nejspíš ani neznají a možná ani nesledují...

Myslím, že po dvou letech blogování a postování na IG a FB mohu říct, že i v téhle oblasti platí, že to, jací jste, jak k životu přistupujete, takové lidi si do něj přitahujete. Hlavně je vždy na vás, jak se k reakcím internetových trollů, nebo jak se těmto anonymním účtům správně říká, postavíte. Pokud zjistí, že jim u vás „pšenka nepokvete“, rychle se přesunou na lepší živnou půdu, kde budou moct působit.

Jediné malinkaté negativum, které v blogování spatřuji, je časová náročnost. Čím víc vás to chytne, tím více času budete svému projektu věnovat, ale to k tomu asi patří...

 

Děkuju, že mě čtete.

 

Lucka  ♥

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na titulní fotce:  Podprsenka a tanga Astratex kolekce BibiOct 21 2020 07:54:39